Peter la Cour, Marian Petersen
kwiecień 2015
Medytacja, pranajama i inne.
Rigshospitalet w Kopenhadze przeprowadził kontrolowane badania naukowe mające na celu zbadanie wpływu redukcji stresu opartej na uważności (MBSR) na przewlekły ból.
W tym celu 109 osób z niespecyficznym bólem przewlekłym zostało losowo przydzielonych do grupy medytacji uważności i grupy oczekującej.
Ból, funkcje fizyczne i psychiczne, akceptację bólu i jakość życia związaną ze zdrowiem mierzono za pomocą SF36.
Porównano dane na początku badania, pod koniec badania po dwóch i pół roku oraz sześć miesięcy po zakończeniu badania i stwierdzono istotną różnicę w skali SF36. Ponadto zmniejszył się lęk i depresja, wzrosła jakość życia psychicznego, kontrola bólu i akceptacja bólu.
Nie było różnic w wynikach bezpośrednio po zakończeniu badań naukowych i sześć miesięcy później. Standaryzowana medytacja uważności, taka jak MBSR, okazała się zatem skuteczną terapią bólu.
Medytacja, pranajama i inne.
Zapobieganie wypaleniu zawodowemu / profilaktyka
Jeffrey M Greeson et al.
marzec 2015
Badania naukowe wykazały znaczną poprawę objawów depresji dzięki MBSR, niezależnie od danych demograficznych. Wzrosła duchowość i uważność.
Zapobieganie wypaleniu zawodowemu / profilaktyka
Willem Kuyken et al.
lipiec 2015
W badaniu naukowym z udziałem 424 uczestników analizowano MBCT w porównaniu z lekami przeciwdepresyjnymi w zapobieganiu nawrotom depresji.