Woda termalna, zgodnie z definicją, to przede wszystkim woda gruntowa, która powstaje przy regionalnym źródle o temperaturze co najmniej 20°C. Kuracja termalna może być korzystna w przypadku bardzo wielu problemów. Przede wszystkim rolę odgrywa delikatne ciepło wody leczniczej. Z tego wynikają takie obszary zastosowania jak: problemy sercowo-naczyniowe i bóle pleców, np. napięcie mięśni. Ponadto mniejsza siła grawitacji zapewnia rozluźnienie stawów w całym ciele.
Następnie występuje ciśnienie hydrostatyczne, które odnosi się do ciśnienia wody działającego na ciało ze wszystkich stron. Hydrostaza pozytywnie wpływa na kilka funkcji organizmu, na przykład drenaż tkanek, metabolizm i funkcję żylną, czyli pompowanie krwi z powrotem do serca.
Kolejnym ważnym czynnikiem w działaniu wody termalnej są zawarte w niej minerały i sole, które zapewniają ulgę w chorobach stawów, reumatyzmie, artrozie, zapaleniu stawów, osteoporozie i podagrze. Innymi obszarami zastosowania, które są dodane dzięki minerałom i solom, są azs lub alergie. W przypadku chorób układu oddechowego woda termalna może być nawet wdychana, a w formie kuracji pitnej minerały mogą zdziałać cuda w przypadku chorób układu pokarmowego. To lecznicze działanie wody różni się w zależności od składu mineralnego, dlatego też niektóre kąpiele termalne mają również konkretne wskazania lecznicze.