Krioterapia lub leczenie zimnem są przeciwieństwem terapii ciepłem.
Zabiegi z użyciem zimna trwają zazwyczaj bardzo krótko. Krótkotrwałe stosowanie zimna na ciało wpływa głównie na napięcie mięśni, a także powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Może to również do pewnego stopnia rozluźnić skurcze.
Zimno ma również działanie przeciwbólowe. Jest to związane z faktem, że nerwy przekazują mniej sygnałów bólowych, gdy są zimne, a małe naczynia krwionośne (naczynia włosowate) nie są tak przepuszczalne i zatrzymują mniej wody. Właśnie z tych powodów szybko schładzamy oparzenia na kuchence lub grillu zimną wodą lub lodem.
Wreszcie, niskie temperatury zmniejszają również metabolizm, więc niektóre zaburzenia metaboliczne, takie jak dna moczanowa, mogą być leczone zimnem.
Krioterapia to ekstremalne wykorzystanie zimna, z lodem lub zimnymi gazami w temperaturach tak niskich jak -110°C. Jest stosowana zarówno w zabiegach medycznych, jak i terapiach spa i stała się ulubioną terapią wielu osób ze względu na jej ożywczy i energetyzujący, a jednocześnie relaksujący efekt. Krioterapia jest również częścią fizjoterapii.
Krioterapia jest również częścią fizjoterapii.