Wysoki poziom cukru we krwi i niedostateczna podaż energii do komórek organizmu to cechy charakterystyczne cukrzycy. Konsekwencjami są zmęczenie, wyczerpanie, bóle głowy, zawroty głowy lub nudności. Organizm wydala nadmiar cukru z moczem, aby zapobiec uszkodzeniu naczyń krwionośnych, co powoduje dużą utratę płynów.
W cukrzycy typu 2 wysoki poziom cukru we krwi jest spowodowany insulinoopornością lub niewystarczającą produkcją insuliny. Zmniejszenie produkcji insuliny przez organizm często występuje u pacjentów, którzy chorują na cukrzycę typu 2 od dłuższego czasu. Około 2 miliona osób w Polsce cierpi na tę bardzo powszechną postać cukrzycy. Prekursorem cukrzycy typu 2 jest upośledzona tolerancja glukozy, znana również jako stan przedcukrzycowy.
Cukrzyca typu 1 jest stosunkowo rzadka i wymaga dożywotniego leczenia zastrzykami insuliny, ścisłego monitorowania poziomu glukozy we krwi i ciągłego dostosowywania dawki insuliny. Jest ona spowodowana reakcją autoimmunologiczną, która nieodwracalnie niszczy komórki produkujące insulinę w trzustce. Terapia jest bardzo złożona i kosztowna.