Skóra jest największym narządem zmysłów człowieka i reguluje między innymi naszą temperaturę. Chroni nas również przed patogenami. Ale jest też podatna na schorzenia. O chorobie skóry (dermatozie) mówi się wtedy, gdy zmiany na skórze nie mogą być przypisane normalnemu starzeniu się. Dermatozy są łatwe do rozpoznania dla osoby dotkniętej chorobą, ponieważ można je dostrzec na powierzchni skóry gołym okiem.
Symptomy choroby skóry objawiają się łuskami, małymi pęcherzykami lub bąblami, zaczerwienieniem na niektórych częściach ciała lub silnym świądem.
Przyczyny chorób dermatologicznych mogą być wszechstronne. Mogą wynikać z dyspozycji dziedzicznej. W tym przypadku mówi się o czynnikach endogennych. Ale nawet jeśli choroba jest w naszym makijażu genetycznym, nie oznacza to, że musi się wybić.
Wyzwalaczem chorób skóry może być również słabnący układ odpornościowy. Kiedy wirusy wdzierają się do organizmu, mogą rozwinąć się takie schorzenia jak ospa wietrzna lub wrzody.
Innym wyzwalaczem chorób skóry jest stres. Jeśli równowaga psychiczna jest zaburzona, może dojść do zmian hormonalnych, które z kolei mogą wywołać małe stany zapalne. Określa się to mianem czynników egzogennych, do których zalicza się również ekspozycję na słońce lub inne czynniki środowiskowe.
Choroby skóry należą do najczęstszych schorzeń w populacji światowej, przy czym 30% - 70% populacji cierpi na dermatozę przynajmniej raz w życiu.