Podstawową ideą każdej formy leczenia solą jest oczywiście to, że kontakt z solą poprawia zdrowie. "Białe złoto" zawiera cenne minerały i mikroelementy - zwłaszcza magnez, wapń, potas, jod, brom, sód i żelazo - i ma właściwości, które są niezwykle korzystne dla organizmu: wspomaga krążenie krwi, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, rozpuszcza śluz, eliminuje patogeny, takie jak pyłki unoszące się w powietrzu i pomaga w walce z nadwrażliwością układu odpornościowego.
Istnieją dwie główne kategorie terapii solnej: Zabiegi z użyciem wilgotnej/mokrej soli oraz zabiegi z użyciem suchej soli. Te pierwsze obejmują mieszanki do płukania gardła, peelingi solne, kąpiele solankowe i płukanki. Terapia suchą solą, znana również jako "haloterapia", często odbywa się w jaskiniach solnych lub grotach solnych, w których wdychane jest słone powietrze. Środowisko do terapii jest zwykle tworzone przez ludzi. Niemniej jednak, jaskinie oferują mikroklimat, który jest bardzo podobny do naturalnego solnego tunelu leczniczego lub klimatu morskiego. Innymi przykładami suchych zabiegów solnych są inhalatory solne i lampy solne.
Wilgotne/mokre zabiegi solne pomagają nawilżyć skórę i poprawić szorstkie plamy i zaczerwienienia. Kąpiele solne i pobyty w komorach solnych mają również działanie relaksujące i redukujące stres. Wysoka wilgotność w komorach pomaga w łatwiejszym wchłanianiu soli przez organizm poprzez wdychanie. 45 minut w grocie to równowartość całego dnia spędzonego nad morzem!