Prawdopodobnie wszyscy znamy bóle głowy, wewnętrzny niepokój, problemy ze snem i wyczerpanie. Stres i inne codzienne obciążenia są często ich przyczyną. Dlatego tym ważniejsze jest, aby świadomie poświęcić czas na pełną koncentrację na własnym samopoczuciu.
Spis treści
- Co to jest Shirodhara? – Definicja
- Polewanie olejem czoła w ajurwedzie – znaczenie czakry czoła
- Efekt działania Shirodhary
- Działanie olejku w ajurwedyjskim odlewaniu czoła
- Procedura – jak działa zabieg Shirodhara?
- Możliwe skutki uboczne Shirodhara
- Shirodhara w domu: samodzielnie wykonaj zabieg na czoło
1. Co to jest Shirodhara? – Definicja Shirodhara
Termin Shirodhara pochodzi ze starożytnego indyjskiego sanskrytu, gdzie Shiro oznacza „głowę”, a dhara oznacza „rzekę”.
Shirodhara to jedna z najstarszych form leczenia ajurwedyjskiego, w której ciepły olej wzbogacony ziołami wylewa się na czoło przez 20-50 minut. Typowe zastosowania obejmują bóle głowy, migreny, stres, zaburzenia snu, depresję i inne choroby psychiczne. Jednak wylewanie oleju na czoło jest również popularne dla czystego relaksu.
2. Wylewanie oleju na czoło w Ajurwedzie – znaczenie czakry czoła
W Ajurwedzie uważa się, że tak zwane trzecie oko znajduje się między brwiami a linią włosów. Punkt ten jest uważany za siedzibę naszej czakry czoła (Ajna), jednego z siedmiu centrów energetycznych (Marmas) w naszym ciele. Mówi się, że czakra czoła jest połączona z naszą intuicją, wyobraźnią i postrzeganiem siebie.
Ogromne procesy myślowe, które nasz mózg wykonuje każdego dnia, ciągła wymiana informacji między komórkami nerwowymi i czynniki zewnętrzne, takie jak nadmierny stres, mogą prowadzić do coraz większego blokowania czakry czoła w dłuższej perspektywie. Zablokowana czakra czoła może skutkować takimi dolegliwościami jak zaburzenia snu, problemy z koncentracją, wewnętrzny niepokój i wyczerpanie psychiczne.
3. Działanie Shirodhary
Dokładnie w tym miejscu pojawia się Shirodhara. Nakładając ciepły olej bezpośrednio na ten punkt, nasza czakra brwiowa jest stymulowana w celu zwiększenia przepływu energii i regeneracji komórek. Ma to na celu aktywację samouzdrawiających mocy organizmu i wsparcie redukcji stresu.
Jednocześnie, zgodnie z indyjskimi naukami leczniczymi, napar z olejku na czoło pomaga poprawić koncentrację i intuicję, rozluźnia mięśnie głowy i poprawia krążenie krwi w okolicy czoła. W ten sposób zabieg zapewnia uczucie głębokiego relaksu i nowej jasności.
4. Działanie olejku w ajurwedyjskim zabiegu polewania czoła
Olej odgrywa ważną rolę w medycynie ajurwedyjskiej, zarówno w żywieniu, jak i w zastosowaniach terapeutycznych i relaksacyjnych. Stosowanie tak zwanego płynnego złota ma długą tradycję, nie tylko w ajurwedzie. Już w czasach starożytnych oleje były wykorzystywane przez starożytnych Greków i Rzymian do wielu różnych celów leczniczych.
4.1 Co sprawia, że olej Shirodhara jest tak wyjątkowy?
Ponieważ olej pozyskiwany jest z bogatych w składniki odżywcze nasion, zawiera on wiele składników, które nawilżają naszą skórę. Ponadto oleje są tak zwanymi substancjami nośnikowymi, które mogą być bardzo dobrze wchłaniane przez naszą skórę. Zioła i rośliny lecznicze, które są często dodawane do oleju w ajurwedzie, mogą być zatem szczególnie dobrze wchłaniane przez nasz organizm.
4.2 Olejki te są stosowane w Shirodhara
Ajurwedyjska metoda polewania czoła, czyli shirodhara, zazwyczaj polega na stosowaniu ciepłych olejków, które są zharmonizowane z doshą i wzbogacone indywidualną mieszanką ziół. Często stosowane oleje bazowe to
· Olej sezamowy: ceniony za swoje właściwości rozgrzewające i zdolność wnikania w głąb skóry. Jest często stosowany w celu zrównoważenia doszy vata.
· Olej kokosowy: Chłodzący i uspokajający, idealny dla pitta dosha i do stosowania w cieplejszym klimacie lub w przypadku przegrzania organizmu.
· Olej słonecznikowy: Lekki i neutralny, olej ten jest idealny dla wszystkich doshas i jest często używany jako baza dla leczniczych olejków ziołowych.
· Lecznicze olejki ziołowe: Olejki takie jak olejek Brahmi lub Ashwagandha są często wzbogacane w celu osiągnięcia określonych efektów terapeutycznych, takich jak uspokojenie układu nerwowego lub promowanie koncentracji.
5. Procedura – jak działa zabieg Shirodhara?
Shirodhara jest często wykonywana w połączeniu z masażem twarzy i głowy lub masażem Abhyanga w celu zintensyfikowania efektu leczniczego. Abhyanga to masaż olejowy całego ciała, który stosuje się przed zabiegiem Shirodhara w celu przygotowania ciała, rozluźnienia mięśni i pobudzenia krążenia krwi. Dzięki połączeniu obu zabiegów ciało jest optymalnie zrelaksowane, a regeneracja jest wspierana.
Po opcjonalnym masażu Abhyanga, pacjent kładzie się na plecach na stole zabiegowym na początku zabiegu Shirodhara. Do ochrony oczu i uszu często używa się ściereczek, kompresów, wacików i poduszek na oczy.
Terapeuta ajurwedyjski wlewa teraz olej do lejkowatego tak zwanego naczynia Dhara nad głową, który jest nakładany na głowę i czoło za pomocą bawełnianego knota, zachowując odległość od 8 do 10 centymetrów. Polewanie czoła może odbywać się statycznie lub terapeuta ajurwedyjski przesuwa naczynie w powolnych, płynnych cyklach. Przepływ kończy się po około 20 do maksymalnie 50 minutach.
Następnie następuje faza odpoczynku, aby dać ciału i umysłowi możliwość przetworzenia zabiegu. Po fazie odpoczynku olejek jest ostatecznie zmywany łagodnym ajurwedyjskim szamponem, a Ty zaczynasz powoli wracać do tu i teraz.
6. Możliwe skutki uboczne Shirodhara
Shirodhara jest ogólnie uważana za bezpieczną metodę leczenia bez skutków ubocznych. Należy jednak zachować ostrożność, aby zapewnić przyjemną temperaturę oleju, równomierne rozprowadzenie oleju oraz spokojne i zrelaksowane otoczenie.
W przypadku osób z niskim ciśnieniem krwi, przed polewaniem czoła należy wykonać energiczny ajurwedyjski masaż całego ciała, ponieważ uważa się, że Shirodhara obniża ciśnienie krwi.
Istnieją również pewne ostre obrazy kliniczne, w przypadku których leczenie Shirodhara nie jest wskazane. Należą do nich:
- Urazy szyi
- Otarcia lub skaleczenia głowy
- Gorączka lub dreszcze
- Nudności
- Wymioty
- Zawroty głowy i problemy z krążeniem
7. Shirodhara w domu: samodzielnie wykonaj odlew czoła
Ajurwedyjskie polewanie olejem czoła można również przeprowadzić w domu, aczkolwiek z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze, potrzebne są odpowiednie akcesoria Shirodhara, takie jak stojak Shirodhara i garnek lub lejek na olej. Po drugie, potrzebujesz drugiej osoby, która zajmie się olejem, abyś mógł się położyć i zrelaksować. Podczas stosowania olejku w domu istnieje również ryzyko stymulowania niewłaściwych punktów i niewykorzystania w pełni potencjału zabiegu.
Zalecamy raczej wykonanie zabiegu Shirodhara przez przeszkolonego terapeutę ajurwedyjskiego. Aby uzyskać pierwsze wrażenie kojącego zabiegu na czoło ciepłym olejem, można również rozgrzać wybrany olej w dłoniach i delikatnie masować czoło.