Ajurweda, czyli wiedza (veda) o życiu (ajuh) to jedna z najstarszych nauk indyjskich, zajmujących się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Nie bez powodu przetrwała kilka tysięcy lat – jej oddziaływanie na organizm człowieka jest nieocenione. Celem terapii ajurwedyjskich jest przywrócenie równowagi między ciałem, duszą i umysłem, i w ten sposób odblokowanie kanałów energetycznych i pobudzenie przepływu energii witalnej.
Istnieją pewne techniki, które mogą być stosowane na co dzień. Pozwolą one na rozładowanie stresu i przyjmowanie codziennych problemów z większym luzem. Przyczynią się również do poprawy ogólnego stanu Twojego ogranizmu, uzdrowią ducha i pobudzą umysł.
Przygotowaliśmy dla Ciebie 16 rad jak zachować wewnętrzny spokój oraz opanowanie w każdej sytuacji:
Rano:
• Zacznij dzień od „wewnętrznego prysznica” – samego rana nastaw litr wody, która powinna gotować się nie dłużej niż pięć minut. Wypij jedną lub dwie szklanki od razu, resztę wlej do termosu lub kubka termicznego i pij w regularnych odstępach przez cały dzień. Dla lepszego smaku do wody można dodać cytryny, która sprawi, że Twój napój będzie bogaty w dodatkowe witaminy.
• Ćwicz jogę – rankiem wykonaj parę ćwiczeń jogi. Dają one poczucie lekkości oraz stabilności, a także sprawiają, że nasze ciało nie męczy się tak szybko w ciągu dnia.
• Płucz jamy ustnej – przed myciem zębów weź jedną łyżkę stołową tłoczonego na zimno oleju sezamowego lub kokosowego (dla lepszego smaku) i płucz nim usta przez dziesięć do piętnastu minut, następnie wypluj olej. To oczyszcza organizm oraz stymuluje produkcję limfy w organizmie.
W ciągu dnia:
• Największy posiłek zjedz w porze obiadowej – kiedy słońce znajduje się najwyżej na niebie, nasz proces trawienia jest najbardziej efektywny.
• Lub: jedz wczesnym wieczorem – wszystkie spotkania z rodziną lub znajomymi, a także wystawne przyjęcia najczęściej odbywają się wieczorem. W pewnych sytuacjach nawet według diety ajurwedyjskiej można zrobić wyjątek. Pamiętaj jednak o tym, że ostatni kęs jedzenia najlepiej wziąć trzy godziny przed pójściem spać. Następnego dnia po prostu zrezygnuj ze śniadania, a następny posiłek spożyj dopiero wtedy, kiedy poczujesz głód – zazwyczaj koło 11 godziny.
• Pozwól sobie na przerwę – znajdź dla siebie ustronne miejsce, w którym możesz pobyć w samotności przez kilka minut i które pozwoli Ci zebrać nową energię do działania.
• Pomyśl o czymś przyjemnym – kiedy chcesz uciec jak najdalej stąd, lecz nie możesz wszystkiego rzucić, po prostu zamknij oczy. Wyobraź sobie jakąś przyjemną dla Ciebie sytuację – może jak fajnie by było odbyć autentyczną kurację: ajurweda w Indiach, jednocześnie głęboko oddychaj.
• Oddychaj głęboko – szczególnie w stresujących sytuacjach mamy zwyczaj płytko oddychać, co jeszcze dodatkowo wzmacnia nasze odczucie stresu i sprawia, że nasz organizm nie jest zaopatrzony w odpowiednią dawkę tlenu. Połóż dłoń na swoim brzuchu, westchnij, ziewnij lub rozciągnij się (rozciągnij mięsnie klatki piersiowej!), by Twój oddech znów mógł swobodnie przepływać przez Twoje ciało.
• Gorące napoje są dla Ciebie lepsze od tych zimnych – idealna jest gorąca woda, jak również herbata z imbirem lub inne ziołowe napary.
• Okazuj miłość, współczucie oraz oddanie, by wzmocnić Sattwę.
• Bądź tolerancyjny/a, szczery/a oraz szczodry/a, nie tylko dla otaczających Cię osób, lecz również dla siebie.
• Staraj się, by wypowiadane przez Ciebie słowa były pełne życzliwości, nawet jeśli w danym momencie jesteś w zupełnie innym nastroju. Dobre samopoczucie powróci w mgnieniu oka!
• Uśmiechaj się! To uwalnia hormony, które automatycznie dają Ci poczucie szczęścia oraz zadowolenia z życia. Poza tym, częste uśmiechanie się pozytywnie wpływa na nasze zdrowie oraz wspomaga tworzenie więzi międzyludzkich.
Wieczorem:
• Znajdź od 30 do 60 minut tylko dla siebie – najlepiej rano lub wieczorem, kiedy Twoje ciało znajduje się jeszcze w fazie regeneracji.
• Pomyśl jeszcze raz o tym, co dobrego przyniósł Ci ten dzień. Okaż wdzięczność za obecność ukochanych osób w Twoim życiu oraz za wydarzenia mającego się ku końcowi dnia.
• Utul głowę do poduszki przed godziną 23 oraz wmasuj olej sezamowy w stopy. To pomoże Ci wyłączyć natłok myśli oraz wprowadzi Cię w stan nocnego wypoczynku.
Stosuj zatem te proste techniki, a już wkrótce poczujesz różnicę!