Sandra Klaperski et al.
grudzień 2014
Antystress i wypalenie zawodowe
Programy fitness i aktywne
Sandra Klaperski i Reinhard Fuchs z Uniwersytetu we Fryburgu zbadali skuteczność programu sportowo-relaksacyjnego na reakcję na stres.
W tym celu próbka 149 zdrowych, nieaktywnych mężczyzn została losowo podzielona na trzy grupy, z których każda uprawiała sporty wytrzymałościowe, poddawała się relaksacji lub była częścią grupy kontrolnej przez okres dwunastu tygodni.
Na początku i po zakończeniu badania mierzono czynniki fizjologicznej reakcji na stres (kortyzol, tętno i zmienność tętna), subiektywną reaktywność na stres i sprawność fizyczną.
Wyniki wykazały, że stężenie kortyzolu i częstość akcji serca zmniejszyły się w grupie sportowej, podczas gdy zmienność tętna wzrosła. Odnotowano również spadek subiektywnej reaktywności na stres.
Badania naukowe dowiodły zatem, że dwunastotygodniowy program sportowy miał pozytywny wpływ na reakcję organizmu na stres.
Elin Frögéli et al.
kwiecień 2015
Badania naukowe pokazują, że terapia akceptacji i zaangażowania skutecznie zmniejsza stres i wypalenie zawodowe u stażystów pielęgniarstwa.
Han Hui TSAI et al.
marzec 2013
Badania naukowe pokazują, że program ćwiczeń znacznie zmniejsza wypalenie zawodowe i czynniki ryzyka zespołu metabolicznego u pracowników.
Michiyo Nosaka, Hitoshi Okamura
czerwiec 2015
Badania naukowe pokazują, że joga znacznie zmniejsza stres i poprawia zdrowie psychiczne już po jednej sesji.