Już starożytni Grecy i Rzymianie byli przekonani o uzdrawiającej mocy wody. Czy to w formie kojącej kąpieli termalnej, ukierunkowanych zabiegów Kneippa, czy jako część nowoczesnej balneoterapii - metody hydroterapii oferują dziś różnorodne podejścia do promowania zdrowia i łagodzenia dolegliwości.
Imponujący zakres badań naukowych rzuca światło na efekty terapeutyczne tych zastosowań. Dlatego też zebraliśmy najważniejsze wyniki badań w niniejszym zbiorze opracowań. Wykazano na przykład, że woda termalna i hydroterapia zapewniają zauważalną ulgę w bólu i poprawiają mobilność w przypadku artrozy stawu kolanowego i biodrowego. Pozytywne efekty udokumentowano również w przypadku przewlekłej niewydolności serca i niewydolności żylnej oraz neuropatii obwodowej. Dalsze badania naukowe podkreślają znaczenie hydroterapii w przypadku chorób skóry i układu oddechowego.
Na szczególną uwagę zasługują również zabiegi Kneippa: bodźce zimnej wody wspierają sprawność poznawczą w starszym wieku, a hydroterapia pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Potwierdzono również pozytywny wpływ wody termalnej zawierającej siarkę lub toron na wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę i leczenie nowotworów.
Wyniki te podkreślają różnorodność możliwych zastosowań oraz jednocześnie łagodny i skuteczny sposób działania hydroterapii.